Tipy na výlety

Okolí Jaroměřic nad Rokytnou je půvabnou oblastí, která nabízí rozmanité možnosti poznávání.

 

  • Pamětihodnosti

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Město Jaroměřice se pyšní barokním skvostem Vysočiny. Významnými místy Jaroměřic Vás provede naučná stezka.

Více informací na:

http://www.jaromericenr.cz/naucna%2Dstezka/ds-16321/p1=21246

Návštěvní doba zámku zde:

https://www.zamek-jaromerice.cz/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba

Výbornou zmrzlinu a domácí zákusky můžete ochutnat v kavárně Splněný sen na nádvoří zámku. Otevřeno má od dubna do října od 10:00 do 17:00.

Památky UNESCO Třebíč

Třebíč je město s bohatou historií a tak zde mohou návštěvníci obdivovat mnoho cenných architektonických památek. Ty nejvýznamnější z nich byly 3. července 2003 zapsány do prestižního Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Více informací na: http://www.visittrebic.eu/

Historické centrum Znojmo

„Perla jižní Moravy“ Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely, obklopené fragmenty středověkých hradeb, si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí. Vaší pozornosti by neměli uniknout: unikátní rotunda se středověkými nástěnnými malbami z roku 1134, znojemský hrad, ikona znojemských Hradčan, pivovar Hostan a znojemské podzemí, nejrozsáhlejší bludiště chodeb a sklepů v Česku. Unikátními poklady Vás provede textová kolekce 77 divů Znojma.

Více informací na: http://www.znojemskabeseda.cz/objevte-znojmo/pamatky/

Renesanční perla Telč

Pro svůj jedinečný architektonický komplex bylo město zapsáno v roce 1992 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Město historických památek různých stavebních slohů, galerií, muzeí, výstav, hudebních a filmových festivalů.

Více informací na: http://www.telc.eu/turista_a_volny_cas

Historické městečko Jevišovice

Návštěvníky láká do nejmenšího města na Moravě především skloubení historie a přírody. Jevišovice, jichž centrum bylo uznáno jako městská památková zóna, leží v srdci Přírodního parku Jevišovka. Vedle historických památek můžete vyrazit také na jednu z nejstarších kamenných přehrad ve Střední Evropě.

Více infocí na: http://www.jevisovice.info/

Sádek- hrad a vinařské centrum

Hrad na osamělém vrchu u obce Kojetice. Pod hradem se nachází Vinařské a kulturní centrum Sádek- jediné vinice na Vysočině. Byla zde vybudována unikátní naučná vinařská stezka s doprovodem a odborným výkladem.

Více informací na: http://www.vinohrady-sadek.cz/

Dalešický pivovar

V dalešickém pivovaru můžete poznat kouzlo Postřižin a ochutnat vynikající pivo.

Více informací na: http://www.pivovar-dalesice.cz

 

  • Zajímavosti

Rozhledna Mařenka

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Mařenka (Křižanovská vrchovina) v okrese Třebíč s nadmořskou výškou 711 m nad mořem. Věž je vysoká 31,15 m. Rozhledna má pěkný kruhový výhled na Třebíčsko a za mimořádně výborného počasí je dohlednost na slovenské Malé Karpaty, Novohradské hory a alpské vrcholy hor. Vrch Mařenka najdete mezi obcemi Štěměchy a Želetava.

Rozhledna na pekelném kopci u Třebíče

Rozhledna měří 26,5 metru. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vrcholky Alp. Rozhlednu najdete nedaleko obce Mastník.

Vodní dílo Dalešice

Vodní dílo leží na řece Jihlavě u stejnojmenné obce Dalešice. Jedno z jeho mnoha využití je zdroj vody pro jadernou elektrárnu Dukovany. Současně se vznikem přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, vznikla dolní, menší vyrovnávací nádrž Mohelno. Dalešická přehrada je také velmi oblíbená a vyhledávaná k rekreačním účelům, naleznete zde několik krásných pláží. Na Dalešické přehradě jezdí výletní loď Vysočina, z její paluby si můžete vychutnat krásnou okolní krajinu a skalnaté stěny, kolem kterých se točí Dalešická přehrada.

Wilsonova skála

Wilsonova skála je přírodní skálou nad vodní nádrží Dalešice. Velmi strmá skalní stěna je oblíbeným cílem horolezců a nabízí nádherný pohled na přehradu. Na vrcholu je vyhlídka se zábradlím, dochovaly se zde  zbytky zříceniny hradu Kokštejna. Přístup je z obce Hartvíkovice po žluté značce (okružní vycházková trasa) nebo přímo z kempu.

Rozhledna Babylon

Rozhledna stojí na Zeleném kopci u Kramolína poblíž Dalešické přehrady. Patří mezi nejstarší a nejkrásnější rozhledny v České republice. Z vyhlídky můžeme spatřit okolní obce Kramolín, Slavětice, Mohelno, také Pavlovské vrchy, jadernou elektrárnu Dukovany a při dobré viditelnosti můžete zahlédnout dokonce Alpy (Schneeberg v pohoří Raxalpe) nebo Bílé Karpaty.

Mohelenská hadcová step

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je chráněné území o rozloze 57 hektarů v sousedství obce Mohelno v okrese Třebíč, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany. Mohelenská hadcová step patří k nejznámějším stepím na území České republiky. Je unikátní svou flórou a faunou, které jsou kromě geografické polohy a klimatických poměrů ovlivněny i substrátem, kterým je silně bazický hadec. Bylo zde popsáno kolem 60 nových druhů rostlin a živočichů. Oblastí procházejí dvě naučné stezky. Mimo ně je vstup zakázán.

Přírodní park Rokytná

Údolí meandrujícího toku Rokytné vyniká zachovalým krajinným rázem. Ten tvoří zákruty řeky se starými břehovými porosty a četnými skalisky. V jejich okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy a na ně vázané biotopy s řadou chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Obce: Biskupice-Pulkov, Litovany, Přešovice, Příštpo, Radkovice u Hrotovic, Rouchovany.

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany

JE Dukovany je druhou největší jadernou elektrárnou. Od roku 1994 má JE Dukovany vlastní moderní Informační centrum, v němž srozumitelnou formou přibližuje veřejnosti svůj bezpečný provoz i otázky jaderné energetiky.

Hospodářský dvůr Bohuslavice

Areál Hospodářského dvora se nachází uprostřed malebné vesničky Bohuslavice na Telčsku. Komplex je uzpůsobený nejen pro odpočinkovou, ale i aktivní dovolenou s dětmi či vašimi přáteli. Farma nabízí několik nezapomenutelných zážitků.

Více informací na: http://www.hospodarskydvur.cz/

Kraví hora

Procházka od kostela sv. Mikuláše Karolininými sady, dále přes dyjský most a vzhůru na Kraví horu Vám nezabere více než půl hodiny. Odměnou bude nádherný pohled v širokém úhlu sto osmdesáti stupňů na všechny dominanty Znojma.

Více informací na: http://www.znojemskabeseda.cz

Vranovská přehrada

Tzv. Moravský Jadran, nejteplejší přehrada v České republice a tradiční rekreační oblast nabízí dobré podmínky pro koupání a vodní sporty. Blízkost Vranovské přehrady a Národního parku Podyjí dává jedinečnou šanci pro cyklovýlety a procházky okouzlující přírodou. Na dosah jsou zde i památky - Státní zámek Vranov nad Dyjí, Hrad Bítov, zřícenina hradu Cornštejn a řada dalších pamětihodností.

Více informací na: http://www.vranovsko.cz/

 

  • Pohybové aktivity

Outdoor resort Březová

Největší zážitkový park v ČR, který nabízí adrenalin pro celou rodinu.

Více informací na: http://brezova.istan.cz/

Lanové centrum Třebíč

Více informací na: http://www.pavouk.unas.cz/

Cyklotrasa Jihlava - Třebíč – Raabs

Cyklotrasa prochází malebnou krajinou Vysočiny až do rakouského městečka Raabs. Celá trasa je vedena v maximální možné míře mimo hlavní dopravní komunikace převážně po polních a lesních cestách či zklidněných komunikacích. Cyklotrasa je tedy velmi bezpečná a vhodná pro rodiny s dětmi.

Více informací na: http://www.jihlava-trebic-raabs.cz/

Tématické cyklostezky

Cyklostezky především v okolí Dalešické přehrady.

Více informací na: http://www.visittrebic.eu/cykloturistika/cyklostezky-na-trebicsku/

Dětské dopravní hřiště Jaroměřice nad Rokytnou

Více informací na: http://www.jaromericenr.cz/detske-dopravni-hriste/ds-16277

Ski areál Jalovec

Více informací na: http://www.skjalovec.com/

Koupaliště Jaroměřice nad Rokytnou

Parkoviště je přímo u areálu koupaliště.

Více informací na: http://www.tesma.cz/koupaliste/ms-1022/p1=1022

Koupaliště Moravské Budějovice

Více informací na: http://www.koupalistemb.cz/

Městská plovárna Louka Znojmo

Více informací na: http://www.plovarnalouka-znojmo.cz/wp/

 

© 2014 - 2024 Penzion U Zámku, Jaroměřice nad Rokytnou, webdesign: FormSoft s.r.o.